رفتن به محتوای اصلی
ازن در پرورش ماهی

ازن در پرورش ماهی

امروز قصد داریم شما را یکی دیگر از کاربرد های ازن ( ازن در پرورش ماهی ) آشنا نماییم، این مقاله تخصصی به شما که در زمینه پرورش آبزیان مشغول به کار هستید، کمک شایانی می نماید.

معرفی ازن و کاربرد آن ( ازن در پرورش ماهی )

ازن یا اکسیژن فعال مولکولی متشکل از سه اتم اکسیژن است که به دلیل قدرت اکسید کنندگی بالا ، یک ضد عفونی کننده قوی محسوب می شود . بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند: کلر، فرمالين ومواد شيميايی ديگر، اکسيداسيون با ازن، هيچگونه مواد سمی يا مضری باقی نمی گذارد.

ازن در پرورش ماهی

ازن در پرورش ماهی

 

 ازن قابلیت کشتن و از بین بردن کامل میکروارگانیسم های مختلف شامل انواع باکتريها، ويروسها، پروتوزوئاها، قارچها، مخمرها، اسپورها و هاگهای منتشر شونده از طريق آب و هوا را داراست و با اکسید کردن و حذف مواد خطرناک و مضر مانند: فنلها و نیتراتها ، اوره ،‌آمینها، سیانیدها و سموم کشاورزی و فلزاتی مانند منگنز و آهن و … همچنین کاهش COD در تصفیه و ضد عفونی آب, فاضلاب و هوا بسیار کارامد می­باشد ازن سريعاً آلاينده های محيط را اکسيد می نمايد و نتيجه اين اکسيداسيون تنها اکسيد مواد و اکسيژن  می باشد .

ويروس ها نيزجزو ميکروارگانيسم ها مي باشند ولی به وضوح از ديگر سلولها متفاوتند. ويروسها ذراتی غير مستقل هستند که تنها در داخل سلول های ميزبان تکثير می يابند. در مورد خانواده کرونا ویروس تحقیقات فراوانی در حال انجام است ، که از آن جمله ویروس سارس و مرس را می­توان نام برد .

در بیش از ۵۵ تحقیق ثابت شده است که ازن می­تواند این نوع ویروس ها را با قدرت ۹۹٫۹۹۹ درصد ازبین ببرد .

برای نمونه می توان به کشور تایوان اشاره کرد که در سالهای پیش توانست با استفاده از گاز ازن بیماری سارس را کنترل نماید و هم اکنون کشور چین با قدرت از این روش بهره می­برد.

ازن و کاربردهای آن در صنایع شیلاتی و آبزیپروری  ازن در پرورش ماهی 

اشرشیا کلی ، سالمونلا اینترتیدیس و لیستریا مونوسایتوژنز عامل بسیاری از بیماری‌های گزارش شده در محصولات غذایی از جمله فرآورده‌های شیلاتی است . بعضی از این آلودگی‌ها منجر به مرگ مصرف کنندگان نیز شده است .از سوی دیگر وجود پسماند بعضی ازمواد شیمیایی مصرفی در آبزی‌پروری نظیر مالاشیت گرین، نگرانی های زیادی را در کشورهای مختلف به وجود آورده است . این نگرانی‌ها آنقدر جدی است که سازمان فائو (FAO) به عنوان مرجع امنیت غذا در جهان ، آموزش استفاده از روش های صحیح آبزی‌پروری (GAP) و کاربرد جایگزین های این مواد را در دستورکارخود قرار داده است .در ایالات متحده‌ی آمریکا با تایید استفاده از ازن درصنایع غذایی وآبزی‌پروری توسط اداره‌ی غذا و داروی این کشور (FDA) کاربرداین ماده را به عنوان عامل ضد میکروبی در فرآورش ، انبارش و نگه داشت مواد غذایی و دریایی و نیز تکثیر و پرورش آبزیان گسترش داده است . استفاده از این ماده در صنایع غذایی و شیلاتی کشورهای ژاپن ، استرالیا، فرانسه و سایر کشورهای پیشرفته در صنعت غذا و آبزی‌پروری نیز مجاز اعلام شده است .   

مزایای استفاده از این گاز به شرح زیر است :

۱. ازن را به آسانی و در محل مورد نیاز می‌توان تولید کرد .
۲. ازن یکی از موثرترین مواد اکسیدکننده است.
۳. ازن به سرعت به اکسیژن تبدیل شده و پس‌ماندی ندارد.
۴. واکنش ازن با مواد هیچ نوع ماده‌ی سمی تولید نمی‌کند.
۵. در مقایسه با سایر مواد گندزدا سرعت عمل بیشتری دارد.
۶. ازن بر طیف گسترده‌یی از میکروارگانیسم ها تاثیر دارد

کاربرد ازن در صنایع شیلاتی

دردهه‌های اخیرپیشرفت ‌های انجام شده درالکترونیک وفن‌آوری تولیدازن، باعث ابداع نسل جدید دستگاه‌های فشرده و کم حجم تولید ازن و استفاده ی بیش‌تر از این ماده شده است . کاربردهای ازن در صنایع شیلاتی رامی‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

شستوشوی آبزیان

چنانچه ماهی / میگو پس از صید/ برداشت با آب ازن زده شده شستوشو شود ماندگاری آن به دلیل کاهش بار میکروبی افزایش می یابد . ویوله (Violle) این افزایش زمان را ۵ روز گزارش کرده‌است . بر اساس همین گزارش ، او کیفیت میکروبی آب دریایی که حاوی باکتری‌هایی نظیر باسیلوسTyphus و باسیلوسColi  بوده است را با استفاده از ازن به کیفیت میکروبی آب آشامیدنی کاهش داده است . ویوله مشاهده کرد که تماس آب حاوی ازن با سخت‌پوستان دریایی هیچ اثری بر طعم یا ظاهر آن‌ها ندارد .از این رو پیشنهاد کرد برای کم کردن بار آلودگی سخت‌پوستان دریایی از آب سرد شده‌ی حاوی ازن استفاده شود.

استفاده از یخ حاوی ازن برای خنكسازی ماهی                       

استفاده از یخی كه از آب ازن زده شده تولید شده است ضمن كاهش بار میكروبی باعث طولانی‌تر شدن زمان نگهداری ماهی / میگو می‌شود . مطالعه‌ی انجام شده در این خصوص حاكی از آن است كه استفاده از یخ حاوی ازن در كاهش شمارش كلی میكروب ها تاثیر بسیار زیادی دارد . در این مطالعه تعداد كل باكتری ها بعد از ۱۲ روز نگهداری ماهی با یخ معمولی و یخ حاوی ازن به ترتیب ۲.۸۰۰.۰۰۰ و ۹۰.۰۰۰ شمارش شده است . مطالعه‌ی سالمون و گال (Salmon & Gall) در این زمینه حاكی از آن است كه چنانچه ماهی تازه در زیر یخ حاوی ازن نگهداری شود كیفیت خوراكی خود را به مدت ۱۲-۱۶ روز حفظ می‌كند . همچنین كیفیت ماهی تازه ای كه در یخ تولیدی از آب كلر زده شده نگهداری شده بود ، بعد از ۸ روز غیرقابل‌خوردن گزارش شده است .بر اساس گزارش گراهام و همكاران (Graham , et al) استفاده از ازن در خنك ‌سازی و نگه‌ داشت (ماهی سفید White Fish ) می‌تواند عمر ماندگاری آن را ۵۰ درصد افزایش دهد .                                          

گند زدایی سطوح و تجهیزات فرآورش

بررسی ها نشان داده است كه ازن ۵۰ درصد قوی‌تر ازكلردرنابودی میكروارگانیسم ها است و سرعت نابودی آن بیش از ۳ مرتبه است . استفاده از ازن سطح ایمنی محصول را در برابر باكتری‌های بیماریزا نظیر E.coli افزایش می‌دهد .هنگام استفاده از ازن در نظافت و گند زدایی واحدهای فرآوری  آبزیان اقدام‌های زیر را باید انجام داد :
۱. تمیزكردن سطوح وتجهیزات ازباقی مانده‌ی ماهی / میگو ؛                       
۲. پاشش آب حاوی ازن به سطوح و تجهیزات بدون استفاده از دیگر مواد شیمیایی / گندزدا .

تصفیهفاضلاب  

فاضلاب واحدهای صنایع شیلاتی به خصوص واحدهایی كه در ‏فرآورش محصول از مقادیر زیادی آب استفاده می‌شود مانند كارخانه‌های تولید سوریمی / كنسرو ماهی دارای مقدار زیادی خون ، چربی ، پروتیین و غیره است . BOD و COD فاضلاب این كارخانه‌ها بسیار بالا است و برای كاهش آن ها اقدام‌های مناسبی را باید انجام داد . ازن قادر است همراه با دیگر روش های فیزیكی و شیمیایی ، فاضلاب واحدهای صنایع شیلاتی را به راحتی تصفیه كند .

ازن در پرورش ماهی

ازن در پرورش ماهی

كاربرد ازن در آبزیپروری

ازن نقش مهمی در جلوگیری وحذف بیماری‌های ماهی در سامانه‌های پرورش آبزیان دارد . این ماده باعث گندزدایی و اكسایش آلاینده‌های موجود در آب می‌شود . ازن باعث نابودی ویروس‌ها ، باكتری‌ها، قارچ ها و پروتوزوآ می‌شود . این ماده در مقابله با استرپتوكوكوس‌های موجود در محیط پرورش اثر بسیار خوبی دارد. استفاده ازازن موجب افزایش رشد ماهی و كاهش استفاده از داروها و آنتی‌بیوتیكها در آبزی‌پروری می‌شود برای دست یابی به بالاترین حد بازماندگی در مراكز تكثیر ماهی / میگو آب ورودی باید تمیز و عاری از میكروارگانیسم ها و دیگر آلودگی‌ها باشد .ازن باعث سترون‌ سازی آب ورودی به هچری‌ها شده موجب افزایش درصد بازماندگی و حذف مواد شیمیایی برای آماده‌ سازی آب می‌شود . ازن همچنین می‌تواند مقدار اكسیژن حل شده در آب را افزایش دهد و در مقایسه با كلر كه برای حیات ماهی مشكل‌آفرین است مخاطره ای را در بر ندارد.

در پرورش میگو ازن باعث حذف ویبریوها كه عامل بیماری در پرورش میگو هستند، می‌شود. آب ازن زده شده‌ به آب دریا سبب سالم ماندن میگوی پرورشی می‌شود .در تحقیقی كه توسط بولاك و همكاران (Bullak . et al) انجام شد حاكی از آن است كه استفاده از ۲۵ گرم ازن در كیلوگرم غذای ماهی موجب بهبود كیفیت آب ، كارایی بهتر فیلترها ، كاهش بیماری آبششی ماهی ، كاهش مرگ و میر و كم كردن نیازهای شیمیایی برای كنترل BOD در سامانه‌ی مدار بسته‌ی پرورش قزل‌آلا شده است .
ازن جایگزین بسیار مناسبی برای مالاشیت گرین كه یك ماده‌ی شیمیایی غیر مجاز است می باشد.

كاربرد ازن در پرورش ماهی

۱. بهبود كیفیت آب ؛
۲. افزایش مقدار رشد ؛
۳. كاهش بیماری‌ها و حذف مواد شیمیایی و داروها ؛
۴. بی خطر بودن برای ماهی / میگو ؛
۵. افزایش اكسیژن محلول در آب ؛
۶. نابود كردن اجرام خارجی ؛
۷. انعقاد اجرام كلوییدی ۱-۳۰ میكرون و جداسازی آن ها در بیوفیلترها ،
۸. جداسازی نیتریت در سامانه های مداربسته از طرق اكسایش آن .

ماهیان گرمابی :

درپرورش ماهیان گرمابی معمول ترین روش استفاده از آب رودخانه ها است و این در حالی است که رودخانه های امروزی مملو از آلودگی های محیطی به دلایل مختلف از قبیل تخلیه زباله ها در رودخانه و یا فاضلاب ها به رودخانه ها و … می باشد. بنابراین ضدعفونی نمودن آب یک امر پیشگیرانه و حیاتی است. دستگاه ازن ژنراتور بدون نیاز به مواد شیمیایی و هیچ گونه ماده اولیه ای و تنها به کمک هوا و جریان برق می تواند آب های ورودی استخر را ضدعفونی نماید .

از بین بردن آمونیاک با ازن :

افزایش PH آب خاصیت سمیت بعضی مواد از قبیل آمونیاک را افزایش می دهد که آمونیاک برای ماهی سمی و خطرناک است که برای پیشگیری از این رویداد باید PH آب به طور مرتب اندازه گیری شود.ازن راه حلی برای رفع آمونیاک است ، هرچه آب سخت تر باشد تغییرات PH آب کمتر است و مسمومیت ماهی با فلزاتی از قبیل سرب ،آهن و جیوه  کاهش می یابد.

ازن در پرورش ماهی |ازن و اکسیژن آب :

اکسیژن یکی از فاکتورهای مهم و اساسی برای سلامتی ماهی است . درماهیان گرمابی ، غلظت اکسیژن کمتر از یک میلی گرم درلیتراست و در صورتی که ادامه پیدا کند معمولا کشنده خواهد بود که این حالت بیشتر در روزهای گرم ، در شرایط استرس ، ضعیف بودن ماهی ها وشرایطی از این قبیل که ماهی به کمبود اکسیژن حساسیت بیشتری پیدا می کند بسیار خطرناک است .ازن پس از ضدعفونی به اکسیژن تبدیل می گردد و این در حالی است که با یک محاسبه دقیق حتی می توان از دستگاه اکسیژن ساز در کنار ازن برای افزایش

اکسیژن آب استفاده کرد . معمولا تلفات در اوایل صبح یا در طول شب اتفاق می افتد .ماهی ها در محل ورود آب تجمع یافته ، به سطح آب آمده و هوا را می بلعند و در صورتی که این وضععیت ادامه پیدا کند بی حال شده و تلف می شوند ، بنابر این ازن زنی را می توان در اوایل صبح یا در طول شب افزایش داد .

میتوان با ایجاد مخزن یا استخر به میزان قابل توجهی از آب را در طول روز استریل و ضدعفونی نمود که باعث افزایش O2 خواهد بود . علاوه بر آن O3 پس از ضدعفونی به  O2 تبدیل می شود ، ولی با این تفاوت که در آب مخلوط شده است .

ماهیان سردابی بخصوص قزل آلا :

جریان آب ورودی به استخر را با عمل میکس کردن ازن با آب می توان استریل کرد. آب ازن دار شده پس از زمان کوتاه ۱۵ دقیقه کاملا استریل و ضدعفونی می شود و آب ورودی به استخر حاوی اکسیژن بسیاری می­گردد و تمام میکروارگانیسم ها از قبیل ویروس ،قارچ، تخم خزه و جلبک و انگل کاملا از بین می رود ، حال می توان این آب پاک پر اکسیژن را به داخل استخر پرورش هدایت کنیم . با دستگاه ازن ژنراتور می توان آب در حال جریان استخر را به صورت یک چرخه درآورد و آن را بارها و بارها ضدعفونی کرده و از هدر روی آب در استخر جلوگیری نمود . درذیل برخی از نیاز های ماهی قزل آلا که به وسیله ازن فراهم می شود را متذکر شده ایم ، امید است که با مطالعه این مطالب اهمیت استفاده از ازن در استخر را بیشتر دریابیم :

  • افزایش اکسیژن در آب
  • جایگزین نمودن ازن به جای هر ماده ضدعفونی کننده دیگر
  • از بین بردن کامل انگل ، ویروس ، ،قارچ، تخم خزه و جلبک و تمامی میکرو ارگانیسم ها
  • جلوگیری از هدر رفت آب
  • جلوگیری از تخلیه استخر جهت شستشو و از بین بردن جلبک ها
  • نرمال نگه داشتن PH آب

Oxidizing
Reagent

Oxidizing
Potential
Ozone ۲٫۰۷
Hydrogen Peroxide ۱٫۷۷
Permanganate ۱٫۶۷
Chlorine Dioxide ۱٫۵۷
Hypochlorous Acid ۱٫۴۹
Chlorine Gas ۱٫۳۶
Hypobromous Acid ۱٫۳۳
Oxygen ۱٫۲۳
Bromine ۱٫۰۹
Hypoiodous Acid ۰٫۹۹
Hypochlorite ۰٫۹۴
Chlorite ۰٫۷۶
Iodine

۰٫۵۴

برای سفارش دستگاه ازن ژنراتور ( ازن در پرورش ماهی ) و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ازن در پرورش ماهی

ازن در پرورش ماهی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا