رفتن به محتوای اصلی
تفاوت ازن و کلر

تفاوت ازن و کلر

در این مقاله ما قصد داریم به تفاوت ازن با کلر بپردازیم پس با ما همراه باشید.

تاثیرات ازن و کلر در آب

امروزه از ازن برای گندزدایی آب آشامیدنی در کشور های پیشرفته و در حال پیشرفت استفاده می کنند. ازن برخلاف کلر دارای معایب و مضراتی بر سلامتی انسان ندارد.

کلر اولین بار در سال ۱۹۰۸ در شیکاگو به سیستم آب همگانی افزوده شد و توانست بیماری هایی نظیر وبا و تب تیفوئید را از بین ببرد و تاثیر مثبتی بر روی بهداشت همگانی بگزارد. همانطور که می دانید منبع اصلی تامین کننده آب مصرفی ( رودخانه ها، سد ها، چشمه ها، چاه ها و … ) می باشد که آلوده به انواع میکروب ها و میکروارگانیزمهایی هستند که بدون حذف و ضد عفونی کردن غیر قابل مصرف هستند.

معایب استفاده از کلر

کلر با وجودی که سال ها برای ضد عفونی آب در تمامی کشور ها مورد استفاده و تا حدی کارآمد بوده است دارای معایبی هم بوده است.
کلر باقی مانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود ترکیبات آب ، ترکیبی خطر ناک به نام تری هالومتان می سازد که این ترکیب سرطان زا می باشد.
تماس کلر با پوست و موی انسان سبب حساسیت و ریزش مو می شود. و توصیه می شود آب استخر ها به وسیله ازن تصفیه شود که بر خلاف کلر سبب حساسیت پوست نمی شود.
کلر توانایی از بین بردن گروهی از میکروب ها به نام کریپتوس پرودیوم را که در مقابل آب مقاوم هستند را ندارد.
توصیه کارشناسان جهت مقابله با اثرات زیان بار کلر در مصرف آب آشامیدنی، حذف کلر در نقطه مصرف می باشد و سپس اقدام به نوشیدن آب کنیم.

ویژگی های ممتاز ازن

استفاده از ازن منوط به تولید آن در محل مصرف می باشد به دلیل کوتاهی نیمه عمر و غیر قابل ذخیره کردن آن در مخازن بر خلاف کلر که ذخیره سازی می شود.
ازن با اکسید کردن مواد ارگانیکی خاک سبب رها پذیری بخش مورد نیاز گیاه می شود در نتیجه سبب بالا رفتن افزایش نفوذپذیری خاک و مانع از پراکندگی ذرات می شود.
ازن سبب تجمع اسید نیتریک که منبعی از نیتروژن است برای گیاهان می شود.

دو ویژگی مهم ازن

دو ویژگی مهم ازن که آن را از کلر متمایز کرده است می توان: ۱) قدرت گندزدايی بالا و ۲)  اکسيد کننده قوی بودن آن شاره کرد. ازن با از بین بردن دیواره سلولی باکتری ها در کم ترین زمان در مقایسه با سایر  گندزداها فرایند گندزدایی را تکمیل می نماید. ازن با اکسید کردن مواد معدنی سبب ته نشینی و حذف آن ها می شود. به طور کل ازن در بر طرف نمودن ترکیبات آلی و رنگی حرف اول را می زند به نحوی که به عنوان جلا دهنده مناسب برای سطوح مختلف و حذف کننده کدورت آب کاربردهای فراوانی دارد.

 

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره در زمینه خرید دستگاه ازن ژنراتور با کارشناسان شرکت نیکان صنعت سهیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا