رفتن به محتوای اصلی
ازن در صنایع نفت و گاز

ازن در صنایع نفت و گاز

با توجه به بحران آب و محدودیت آب شیرین، تلاش‌های فراوانی برای حذف آلاینده های نفتی و تصفیه فاضلاب های نفتی صورت گرفته است؛ که یکی از مهمترین روش های فیزیکی و شیمیایی، استفاده از ازن در صنایع نفت و گاز در جهت کاهش آلاینده ها می باشد. ازون یکی از موثرترین اکسیدکننده ها می باشد، که می تواند مواد آلی موجود در فاضلاب را اکسید کرده و ترکیبات آلی رنگی، فنول، ترکیبات نفتی، سموم، سیانید و سولفید را اکسید کند.
یکی از کاربردهای ازن، استفاده از آن در تاسیسات استخراج نفت دریایی می باشد؛ این تأسیسات با محدودیت فضا رو به رو هستن درنتیجه استفاده از دستگاه ازن روشی سریع و مطمئن می باشد.

نفت آب 

در صنایع نفت و گاز نیز مانند سایر صنایع حجم پس آب تولیدی بسیار بالا می باشد؛ که به این پس آب تولیدی، نفت آب یا فاضلاب نفتی گفته می شود. این نفت آب حاوی هیدروکربن های نامحول و محلول مانند: فلورها، نفتالن، اتیل بنزن، بنزن ، تلوئن، ترکیبات آروماتیک، فلزات سنگین و مواد ضد کف، ضد رسوب و ذرات معلق می باشد. که می تواند محیط زیست را چه در هوا و چه در خاک و یا منابع آبی آلوده نمایند و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ایجاد نمایند. استفاده از ازن در صنایع نفت و گاز باعث کاهش و حذف نفت آب شده و تاثیر بسزایی بر تمیزی محیط زیست می گذارد.

بو بری در صنایع نفت گاز با ازن

در اکثر سیستم هایی که برای برطرف کردن بوی بد به کار می روند، از بوهای پوششی برای پنهان کردن بوی نامطبوع استفاده می‌ شود.  این عمل نه تنها بوی نامطبوع را از بین نمی‌برد بلکه حجم آلاینده‌های بودار را در محیط افزایش می‌دهد. همچنین این سیستم های جذب کننده بو، راندمان پایینی دارد و در شرایطی که از ابتدا طراحی نشده باشند، استفاده از آن ها بسیار مشکل است. ازن قویترین و موثرترین از بین برنده و رفع کننده بوی نامطبوع مانند، ترکیبات آروماتیک، گازهای شیمیایی، دود حاصل از دخانیات مانند سیگار، کپک و قارچ و … در صنایع نفت و گاز می باشد. گاز های صنعتی زائد حاوی گوگرد، نسب به ازن و اکسیژن فعال حساس بوده، و از توانایی بالای اکسید شدن برخوردارند. پس در نتیجه می توان ازن در جهت بوزدایی با راندمان بسیار بالا در این صنایع استفاده نمود. 

نتیجه تصویری برای صنایع نفت و گاز

استفاده از ازن در فرایند تصفیه پس آب

از گاز ازون در فرایندهای تصفیه پس آب و فاضلاب نفتی، پالایشگاهی و پتروشیمی استفاده می شود. در این صنایع به طور معمول ترکیباتی مانند: اتیلن و مشتقات آن، الکل های مختلف، سولفید و… قابل مشاهده است. ازن به آسانی قادر به اکسیداسیون ترکیبات نفت آب بوده و در صنایع نفت و گاز قابل استفاده است. ازن دوستدار محیط زیست بوده و هیچگاه، باقی مانده ای از خود بر جای نمی گذارد؛ و به حالت پایدار خود یعنی O2 بر می گردد.

دو روش استفاده از ازن برای اکسیداسیون صنایع نفت و گاز

 ۱_ روش مستقیم

در این روش، با واکنش بین ازن و ترکیبات محلول، اکسیداسیون انجام می گردد. روش ازناسیون مستقیم با شکسته شدن پیوندهای دوگانه مولکول های آلی و تشکیل کتون و عالی  به وجود می آید؛ همچنین پیوند و یا افزودن اکسیژن اتمی به حلقه های بنزین و یا واکنش با الکل ها، منجر به تخریب اسید های آلی می گردد.

۲. روش غیر مستقیم (رادیکالی) 

 در این روش، اکسیداسیون با واکنش هیدروکسید حاصل از تجزیه ازن با ترکیبات محلول صورت می گیرد. روش ازناسیون غیرمستقیم از طریق واکنشی که بین تجزیه ازون و رادیکال‌های آزاد صورت می‌گیرد؛ می‌تواند در حذف آلاینده های نفتی و زیست محیطی نفت، نقش بارزی داشته باشد.

هزینه ی استفاده از ازن در صنایع نفت و گاز

شرکت نیکان صنعت سهیل انواع دستگاه های مدرن، با راندمان بسیار بالا و همینطور با غلظت بالا با قیمتی باصرفه، ارائه می نماید. خرید این محصولات به نوعی یک سرمایه گذاری سودآور در جهت حذف هزینه‌ های گزاف می باشد. قیمت دستگاه با توجه به نوع کاربری در محیط و میزان ساعات مصرف،  بر حسب گرم محاسبه می گردد. لیست قیمت دستگاه ازن ژنراتور توسط همکاران ما در شرکت نیکان صنعت سهیل، ارائه می گردد.

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره و اطلاع از قیمت انواع دستگاه ازن ژنراتور مناسب در صنایع نفت و گاز، می توانید از طریق شماره های زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس : 

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا