رفتن به محتوای اصلی
کاربرد ازن در صنعت دامداری

کاربرد ازن در صنعت دامداری

فناوری استفاده از ازن در صنعت دامداری و مرغداری برای ضد عفونی کردن آب و هوای فارم ها استفاده می شود. صنعت دامداری و مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد دام و طیور را بیش از پیش الزامی می سازد. فضای دامداریهای همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دامها قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط دامداری می شود

استفاده از گاز ازن  همه این مواد آلی را اکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که باعث بهبود سلامتی کارکنان و دام ها  می شود. در نتیجه باعث جذب بهتر واد غذایی می شود. بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل علوفه به گوشت و شیر و افزایش ضریب تبدیل مواد غذایی میگردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

موارد استفاده از ازن در صنعت دامداری

ضد عفونی آب مصرفی دامداری

با استفاده از گاز ازن در صنعت دامداری می توان تمامی میکروارگانیسم های بیماری زا در آب دامها را از بین برد. در روش ازن زنی آب کاملا بهداشتی و استریل شده در اختیار دام ها قرار می گیرد. و این امر موجب افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت می شود. اگر در آب مصرفی باکتری هایی از قبیل سالمونلا و اشرشياکلي وجود داشته باشد با استفاده از روش ازن زنی تمامی این باکتری ها از بین میرود و از انتقال آن به دام های دیگر جلوگیری می کند.  و این امر باعث کاهش بیماری اسهال و .. در دام ها کاهش می یابد. استفاده از سیستم های تصفیه آب با استفاده از ازن سالهاست در کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان قوی ترین ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از آب ازن دار به جای آب داغ در شستشوی CIP دستگاه شیر دوش

با استفاده از ازن در صنعت دامداری که برای ضد عفونی کردن ماشین های شیردوشی و دستگاه های وابسته به آن نه تنها در کیفیت شیر تولیدی، بلکه در سلامتی دام های گله نیز بسیار موثر است.  عدم توجه به این مسئله هم باعث کاهش مدت ماندگاری شیر و هم سلامت دام های گله را به خطر می اندازد. فنجان های دستگاه شیردوشی دائما  از دامی باز شده وبه دامی دیگر بسته می شود. این عمل آلودگی را در دام ها افزایش می دهد. بنابراین میتوان در هنگام تعویض از دام به دام دیگری آنها را مرتبا ضدعفونی کرد.به عبارتی بعد از اتمام شیردوشی سرپستانک ها باید در محلول ضدعفونی کننده آب ازن دار فرو برده شوند .در نتیجه باعث افزایش شیر سالم و افزایش سلامت دام ها می شود. دستگاه ازن ژنراتور می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی برای شسشوی دستگاه های شیر دوش و تجهیزات آنها و حتی سالن شیردوشی مورد استفاده قرار بگیرد.

ضدعفونی و تصفیه هوای سالن شیردوشی و زایشگاه دامداری

یکی دیگر از مشکلات عمده در دامپروری ها موجد دارد آلودگی‌های موجود در کف سالن‌ها، سطوح و تانکرهای حمل فرآورده‌ها است که رعایت نکات بهداشتی برای این قسمت‌ها نیز ضروری و از اهمیت بالایی برخوردار است. برای از بین بردن  میکروارگانیسم‌های موجود سالن شیردوشی و زایشگاه دامداری و جلوگیری از انتقال آن­ها از روش آب ازن دار برای ضدعفونی و استریل کردن پیشنهاد می‌­شود.

ازن با قدرت استریل­ کنندگی بالایی که دارد می‌تواند در مدت‌زمان بسیار کوتاهی عمل ضدعفونی را انجام دهد. از طرف دیگر حيوانات تحت تأثير مضرات مواد شيميايي فضولات خودشان مانند گاز آمونياک، اسیدسولفوریک، اسیدکربنیک و … هستند که موجب فساد و آلودگي هوا می‌گردد. گاز ازن قادر است همه اين مواد آلي را اکسيد نموده و بوی نامطلوب را از بين ببرد و هوا را براي سلامت حيوان مناسب گرداند. در چنين وضعيتي هضم کامل‌تر و جذب مواد غذايي بهتر صورت می‌گيرد که باعث افزايش قابل‌ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي می‌گردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

تزریق ازن در هوا سبب تقلیل هزینه تهویه هوا به مقدار ۱۵ تا ۲۰ درصد و صرفه‌جویی در هزینه گرمایش تا ۱۰ درصد و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف دامداری می‌شود. قابل‌ذکر است که تحقیقات نشان داده است كه راحتی و آرامش دام‌ها در اتاق‌های اکسیژن‌دار بیشتر و از حمله و یورش دام‌ها به یکدیگر کاسته شده است.

استفاده از آب ازن دار برای کاهش بار میکروبی در کود بستر

با استفاده از آب ازن که بر روی کود بستر پاشیده می شود باعث کاهش بار میکروبی در کود های بستر می شود.

حذف مگس و بو در دامداری ها و کاهش شدید ورم پستان دام ها

ازن یک ماده ضدعفونی کننده می باشد که تمام میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین می برد . با آب ازن تمامی محیط سالن شیر دوشی ، باکس ها ، مخازن شیر دوشی و یا تجهیزات دستگاه شیر دوش ، کف و سقف و حتی پستان گاوها را نیز ایزوله و ضد عفونی کرد . ارزش این ضد عفونی تا حدی است که گاهی میتواند ورم پستان های دام ها  را از بین ببرد ویا تا یک سوم از کل عفونت ها بکاهد. همچنین از دیگر مزایای این طرح کاهش حشرات  و بو و کاهش بروز بیماری ورم پستان و اسهال و کاهش هزینه های جاری دامپروری … را کاهش می دهد.

کاربرد ازن در صنعت دامداری

مزایای استفاده از ازن در صنعت دامداری‌

  • افزایش تعداد و اندازه دام

  • کاهش بیماری و مرگ‌ومیر

  • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت

  • افزایش تولیدات دامی نظیر شیر و گوشت

  • کاهش هزینه‌های گرمایش

  • تخریب سریع همه میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا

  • کاهش بوهای نامطلوب و عدم نیاز به تهویه هوا

  • استفاده در محل، بدون نیاز به نگهداری مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده

  • کاربری آسان

  • نگهداری ارزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا
×بستن جستجو
جستجو