رفتن به محتوای اصلی
ازن در دامداری

ازن در دامداری

فناوری استفاده از ازن در دامداری برای ضد عفونی کردن آب و هوای فارم ها استفاده می شود. صنعت دامداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد دام و طیور را بیش از پیش الزامی می سازد. فضای دامداریهای همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دامها قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط دامداری می شود. استفاده از گاز ازن  همه این مواد آلی را اکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که باعث بهبود سلامتی کارکنان و دام ها  می شود. در نتیجه باعث جذب بهتر واد غذایی می شود. بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل علوفه به گوشت و شیر و افزایش ضریب تبدیل مواد غذایی میگردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

موارد استفاده از ازن ژنراتور

 • در مه پاش ها برای ضدعفونی فضای بهار بندها و سالن‌ها
 • در زایشگاه برای ضدعفونی مادر و گوساله و یا بره در هنگام تولد
 • در کنار تانک شیردوش به دو منظور استفاده برای سالن شیردوشی و ضدعفونی تانکر شیردوشی و تجهیزات
 • آب شرب گاوداری ها و دامداری‌ها

کاربرد استفاده از ازن در صنعت دامداری

۱_ کاهش بیماری ورم پستان و اسهال

در صنعت دامداری و پرورش دام و طیور، دو بیماری شایع ورم پستان و اسهال، خسارت ها و آسیب های فراوانی را برای پرورش دهندگان به وجود می آورند. بیماری اسهال در گاوداری ها علاوه بر عوامل تغذیه ای می تواند به دلیل عوامل میکروبی نیز رخ دهد. استفاده از دستگاه اوزون در گاوداری و شست‌ و شوی مرتب تجهیزات و فضا با آب ازن دار شده، می‌تواند اسهال را به شدت کاهش داده و مانع از خسارات ناشی از آن گردد.
اگر پستان گاوها در زمان شیردهی به وسیله آب ازن دار شده شستوشو داده شود، بیماری شایع ورم پستان به شدت، کاهش می‌یابد. شرکت نیکان صنعت سهیل توانسته است، تا حدود ۹۰ درصد بیماری ورم پستان را کنترل کند. با کاهش این بیماری مصرف کات کبود و دستمال های کاغذی در دامداری به طور چشمگیری کاهش می یابد. همچنین سرعت شیردوشی و درصد شیردهی افزایش پیدا می کند.

۲_ ضد عفونی آب مصرفی دامداری

با استفاده از گاز ازن در صنعت دامداری می توان تمامی میکروارگانیسم های بیماری زا در آب دامها را از بین برد. در روش ازن زنی آب کاملا بهداشتی و استریل شده در اختیار دام ها قرار می گیرد. و این امر موجب افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت می شود. اگر در آب مصرفی باکتری هایی از قبیل سالمونلا و اشرشياکلي وجود داشته باشد با استفاده از روش ازن زنی تمامی این باکتری ها از بین میرود و از انتقال آن به دام های دیگر جلوگیری می کند.  و این امر باعث کاهش بیماری اسهال و .. در دام ها کاهش می یابد. استفاده از سیستم های تصفیه آب با استفاده از ازن سالهاست در کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان قوی ترین ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۳_ استفاده از آب ازن دار به جای آب داغ در شستشوی CIP دستگاه شیر دوش

استفاده از  ازن در دامداری  برای ضد عفونی کردن ماشین های شیردوشی و دستگاه های وابسته به آن نه تنها در کیفیت شیر تولیدی، بلکه در سلامتی دام های گله نیز بسیار موثر است.  عدم توجه به این مسئله باعث کاهش مدت ماندگاری شیر و افزایش مرگ و میر دام ها می شود . فنجان های دستگاه شیردوشی دائما  از دامی باز شده وبه دامی دیگر بسته می شود. این عمل آلودگی را در دام ها افزایش می دهد. بنابراین می توان در هنگام تعویض از دام به دام دیگری آن ها را مرتبا ضدعفونی کرد. به عبارتی بعد از اتمام شیردوشی سرپستانک ها باید در محلول ضدعفونی کننده آب ازن دار فرو برده شوند .در نتیجه باعث افزایش شیر سالم و سلامت دام ها می شود. دستگاه ازن ژنراتور می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای شستشوی دستگاه های شیر دوش  سالن شیردوشی مورد استفاده قرار گیرد.

۴_ ضدعفونی سالن شیردوشی و زایشگاه در دامداری

شرکت نیکان صنعت سهیل با توجه به تحقیقاتی که بر روی گاز اوزون در گاو داری ها و دامداری‌ها داشته است. به شما دامدار و یا پرورش دهنده عزیز این اطمینان را می دهد، که به محض تماس ارزان با سطح گوساله دانی در سالن شیردوشی و زایشگاه و یا سالن‌ های نگهداری دام و تماس آن با انواع میکروارگانیسم ها آن ها را نابود کرده و محیط ایزوله ای را برای استفاده گوساله ها و محیا می‌کند. لازم به ذکر است ازن در مدت کوتاهی به اکسیژن تبدیل گشته و به جز اکسیژن هیچگونه باقی مانده ای از خود بر جای نمی گذارد. همچنین با استفاده از دستگاه ازن ژنراتور و ازن ساز می توان محیط زایشگاه را تمیز و ضدعفونی نمود و حتی اندکی پیش از زایش ناحیه مقعد و پستان گاو سطوح و تجهیزات کاملا شسته و تمیز شود.

۵_ استفاده از آب ازن دار برای کاهش بار میکروبی

یکی از کاربردهای دستگاه ازن، کاهش بار میکروبی در نهاده های خوراک، دام و طیور است. ازن به علت خاصیت بالای اکسید کنندگی، جهت استریل و ضدعفونی ذرت، جو و پودر گوشت بسیار کاربرد دارد. این ماده در تماس با میکرو ارگانیسم ها، آن ها را از اساس یعنی در ساختار DNE و NME تخریب نموده و هیچ باقی مانده برجا نمی گذارد. ازن با قدرت استریل­ کنندگی بالایی که دارد می‌تواند در مدت‌زمان بسیار کوتاهی عمل ضدعفونی را انجام دهد. گاز ازن قادر است همه مواد آلي را اکسيد نموده و بوی نامطلوب را از بين ببرد؛ و هوا را براي سلامت حيوان مناسب گرداند. در چنين وضعيتي هضم کامل‌تر و جذب مواد غذايي بهتر صورت می‌گيرد؛ که باعث افزايش قابل‌ ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي می‌گردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

 

کاربرد ازن در صنعت دامداری

حذف مگس و بو در دامداری ها

در دامداری ها می توان با آب ازن دار شده، دام های سبک و گوساله‌ها را شستشو داده و بدن آن ها را آری از کنه و حشرات کرد. زمانی که از آب ازن دار شده در مهدوش ها استفاده می گردد، علاوه بر اینکه بوی نامطبوع دامداری‌ها و گاو داری ها کامل از بین می‌رود، حشرات، مگس ها و پشه ها نیز کاهش می یابند. با آب ازن می توان تمامی محیط سالن شیر دوشی، باکس ها، مخازن شیر دوشی و یا تجهیزات دستگاه شیر دوش و حتی پستان گاوها را نیز ایزوله و ضد عفونی کرد . با این روش ضد عفونی تا حد زیادی می توان بیماری ورم پستان در دام ها را از بین برد. همچنین از دیگر مزایای این طرح کاهش حشرات، و کاهش بروز بیماری ورم پستان و اسهال می باشد.

مزایای استفاده از ازن در دامداری‌

 • افزایش تعداد و اندازه دام
 • کاهش بیماری و مرگ‌ومیر
 • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
 • افزایش تولیدات دامی نظیر شیر و گوشت
 • کاهش هزینه‌های گرمایش
 • تخریب سریع همه میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا
 • کاهش بوهای نامطلوب و عدم نیاز به تهویه هوا
 • استفاده در محل، بدون نیاز به نگهداری مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده
 • کاربری آسان
 • نگهداری ارزان

هزینه استفاده از دستگاه ازن ژنراتور در دامداری

ازن با وجود قدرت فوق‌العاده بالایی که دارد، هیچ گونه مواد مضری از خود بر جای نمی گذارد. در نتیجه، هیچ هزینه‌ جاری برای دامداری ها ایجاد نمی کند. خرید دستگاه ازن یک سرمایه‌گذاری زود بازده است که استرس های زیادی را از صاحبان دامداری ها حذف می کند. قیمت دستگاه با توجه به نوع کاربری در محیط و میزان ساعات مصرف،  بر حسب گرم محاسبه می گردد. لیست قیمت دستگاه ازن ژنراتور توسط همکاران ما در شرکت نیکان صنعت سهیل، در چندین حالت به کسانی که به دنبال خرید ازن ژنراتور هستند ارائه می گردد.

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره و اطلاع از قیمت انواع دستگاه ازن ژنراتور مناسب برای دامداری، می توانید از طریق شماره های زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس : 

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا