رفتن به محتوای اصلی
کاربرد ازن در کارخانجات آرد و گندم

کاربرد ازن در کارخانجات آرد و گندم

کارخانجات آرد به عنوان صنعت مادر در بخش صنایع غذایی مطرح هستند و علاوه بر تأمین مواد اولیه بسیاری از کارخانجات صنایع غذایی از جمله کیک، کلوچه، نان، نشاسته، و … محصولات کارخانجات آرد بر سر سفره تمام اعضای خانواده ها و سبد غذایی اعضای جامعه  می باشد. از این رو رعایت مواد بهداشتی از زمان برداشت گندم تا مرحله پخت عمده‌ترین مسئولیت سازمان غله و وزارت بهداشت در این بخش را تشکیل می دهد.

نان يکي از مهمترين اقلام غذايي مي باشد . که دغدغه تولیدکنندگان آرد، نگهداری و افزایش طول عمر مواد غذایی می باشد. با این وجود در هنگام پخت بر اثر حرارت ممکن است بسیاری از میکروارگانیسم ها کشته شوند. ولی باکتری هایی از قبیل اسپور باسيلوس ها و کلستريديوم ها و قارچها از بین نمی روند. گاز ازن که اکسیدکننده بسیار قوی است . استفاده از ازن در کارخانجات آرد کمک بسار زیادی به صنعت مواد غذایی داشته است . این گاز باعث افزایش طول عمر مواد غذایی می شود.

اكسيژن فعال با دارابودن خاصيت ضدعفوني کنندگي، قابليت از بين بردن باکتريها، اسپورها و قارچهاي منتشر شونده ازطريق هوا يا آب و …را داراست و از ايجاد کپک و قارچ در نان جلوگيري مي کند در نتيجه  سبب  کاهش آلودگي در محيط و مواد غذايي مي گردد و زمان ماندگاري محصولات را افزايش مي دهد.

با استفاده از گاز اكسيژن فعال مي توان از رشد قارچ ها و کپک ها بر روي غلات انبار شده در سيلوها به نحو موثري جلوگيري کرد. اكسيژن فعال مي تواند در مدت ۵ دقيقه عوامل کپک و قارچ را به ميزان ۹۶% نابود کند. اين تحقيق فوايد و ضرورت استفاده از اكسيژن فعال در نگهداري غلات انبار شده را به اثبات مي رساند.

اكسيژن فعال براي ضد عفوني و دفع آفات موجود در سیلوهای آرد بسیار موثر بوده است.

استفاده از اكسيژن فعال براي زدودن و رفع حشرات از انبارها و تاسيسات و انبارهاي مواد غذايي هيچگونه آسيبي به غلات و محيط زيست نمي رساند.

مزاياي استفاده از اكسيژن فعال در کارخانجات آرد و گندم :

۱_ تسريع عمل رسيدن آرد.

۲_ افزايش کيفيت آرد.

۳_ کاهش باکتريها ، هاگ ها و قارچهاي منتشر شونده.

۴_ افزايش زمان ماندگاري محصولات.

۵_ کاهش محيط رشد ميکروارگانيسم ها.

۶_ عدم جايگذاري مواد شيميايي مضر.

۷_ افزايش اطمينان در توليد محصولات سالم ، ايمن و بي خطر.

کاربرد ازن در کارخانجات آرد و گندم

از این رو در کارخانجات آرد و گندم در سه قسمت می توان از روش ازن زنی استفاده نمود که شامل :

استفاده از آب ازن دار در مرحله نم زنی :

در کارخانجات آرد  به منظور آماده سازی گندم جهت مرحله  آرد شدن، رطوبت گندم ورودی را با استفاده از یک دستگاه رطوبت زنی  با سنسور های مخصوص رطوبت می‌سازند و پس از آن گندم را بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت در این میزان رطوبت ( در سیلوهای بتنی مخصوص ) نگه می‌دارند و سپس آن را وارد مرحله آرد سازی می کند شاید توجه است که این میزان رطوبت و زمان نسبتا طولانی محیط مناسبی جهت رشد و تکثیر انواع میکروارگانیسم های کپک و مخمر به وجود می‌آید.

حال چنانچه بتوان از آب ازن دار با غلظت مناسب در ابتدای مرحله نم زنی  استفاده کرد با توجه به اینکه تمامی گندم ورودی به کارخانه از این مرحله عبور می‌کند ملاحظه می گردد که قسمت زیادی از بار میکروبی و آلودگی‌های گندم در این مرحله از بین رفته و گندم استریل شده و وارد سیلوها می‌گردد به عبارت دیگر آب اوزون دار با غلظت بالا در این مرحله علاوه بر تأمین رطوبت گندم کار ضدعفونی سازی آن را نیز انجام می‌دهد و گندم ضدعفونی شده تحویل سیلوها می‌دهد.

استفاده از گاز اوزون جهت کاهش کپک و مخمر و آلودگی‌ها در هوای سیلوها :

با توجه به رطوبت مناسب جهت رشد کپک و مخمر و سایر ارگانیسم‌ها در سیلوها استفاده از گاز اوزون در هوای سیلوها جهت کاهش تکثیر و رشد میکروارگانیسم ها موثر می باشد. همچنین استفاده از اون در سیلو باعث کاهش لارو حشرات و فراری دادن حشرات بالغ و گاها از بین رفتن آنها می‌شود

به طور کلی می توان فوائد استفاده از ازن در کارخانجات آرد را به صورت زیر خلاصه نمود :

_ افزایش گلوتن

_ رفع آلودگی‌های گندم ورودی حتی گندم سر زده

_ کاهش حشرات مثل شپشک پشه و … در سیلوها

_ کاهش کپک و مخمر میکروارگانیسم ها در سیلوهای نگهداری گندم

_ افزایش کیفیت آرد از نظر افزایش الاستیسیته  و کاهش بار میکروبی

استفاده از گاز اوزون در سفید کردن آرد گندم و ذرت انبار شده در تولید آرد :

با توجه به اینکه حدود ۵۰ درصد میزان گاز کلر به وسیله چربی ها موجود در آرد جذب می گردد به نظر می رسد این عمل هیچ اثر مشخص در بهبود کیفیت آرد نداشته باشد.

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره در زمینه خرید دستگاه ازن ژنراتور، سفارش دستگاه ازن ژنراتور برای کارخانجات آرد و گندم  با کارشناسان شرکت نیکان صنعت سهیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا