رفتن به محتوای اصلی
استفاده از ازن در برج خنک کننده

استفاده از ازن در برج خنک کننده

استفاده از ازن در برج خنک کننده بسیار ماثر واقع شده است. یکی از عمده مشگلاتی که در سیستم خنک کننده وجود دارد معضل پوسیدگی و خوردگی قطعات فلزی در سیستمهای خنک کننده می باشد. تاکنون روش های زیادی برای حل این مشگل ارائه شده است. اما هیچ کدام به درستی و آن طور که باید نتوانسته اند مشکل را حل کنند. فلز زمانی که با آب در تماس است اکسید می شود. و همین دلیل باعث تجمع بیولوژیک میکروارگانیزمها در آب شده و موجب پوسیدگی قطعات فلزی برج خنک کننده می شود. یک روش مفید و ماثر برای حل این مشگل ارئه شده است که با استفاده از گندزدایی (O3 ) کاربرد ازن در برج خنک کننده که بر اساس آزمایشات به دست آمده نتیجه بسیار خوبی  گزارش شده است.

امروزه برای گندزدایی آب در مدارهای بسته آب خنک کن از ازن به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی استفاده میشود. استفاده از ازن نه تنها باعث کاهش رشد میکروارگانیسم ها میشود بلکه مزایای دیگری نظیر عدم ایجاد پساب های خطرناک، توقف رشد جلبکها ، جلوگیری از ایجاد قشرهای زیستی و کاهش سطح COD در آب و عدم ایجاد هیدروکربنهای هالوژنی را نیز داراست.

از طرف دیگر استفاده از ازن در برج خنک کننده بر خلاف سایر بیوسیدها روی سایر مواد شیمیایی (نظیر مواد ضد خوردگی) تاثیر نمیگذارد و عملکرد آنرا دچار اختلال نمیکند. ژنراتورهای مولد ازن با استفاده از اکسیژن موجود در هوا ازن تولید میکنند و به این ترتیب نیازی به خرید و تامین مواد اولیه نمیباشد. استفاده از ازن از نظر اقتصادی نیز بسیار به صرفه میباشد و در مدت کوتاهی هزینه های سرمایه گذاری اولیه را مستهلک خواهد کرد.

کاربردهای ازن در برج خنک کننده:

 کنترل رشد میکروبی ( باکتری و جلبک ها)

ازن به دلیل ضد عفونی کننده قوی می توان جایگزین همه ی تصفیه های شیمایی میکروبکش قرار بگیرد. ازن تمام باکتری و جلبک ها را تخریب می کند. باعث افزایش کیفیت و ایمنی محیط می شود.

کنترل رسوبات و گرفتگی

پدیده دیگری که در برج خنک­ کننده نیاز به عملیات دارد، انباشت مواد معدنی است. مواد معدنی همچون کلسیم و منیزیم که جامدات محلول در آب متداولی هستندد. بیوفیلم نیز در دیواره­ها و اجزای برج شروع به شکل­ گیری می­کند. درطی زمان تجمع مواد آلی و غیرآلی موجب افزایش ضخامت رسوب می­شود. اگر بیوفیلم موجود باشد، ازن می­تواند رسوب را سست و حذف کند ولی اگر بیوفیلم وجود نداشته باشد، ازن در حذف رسوب ممکن است غیرموثر باشد. ثابت شده كه ازن مواد معلق را كاملا جدا مي­كند و بيوفيلم­ها و رسوب­هاي سطحي را از بين مي­برد.

خوردگی قطعات فلزی

نگرانی مهم دیگر در نگهداری برج خنک­ کننده خوردگی و پوسیدگی قطعات فلزی سیستم های مختلف برج است. بیشتر خوردگی برج­ های خنک کننده به دلیل باکتری­هایی است که شرایط را برای خوردگی فراهم می کنند. زمانی که مقادیر کافی و مناسب ازن تزریق شود،  باعث ایجاد خوردگی نمی شود ولی اگر میزان تزریق ازن بیشتر شود نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

در بررسی تاثیر ازن بر خوردگی در برج خنک‌کننده، غلظت ازن عامل مهمی می‌باشد بطوریکه در غلظت‌های پیشنهادی ازن موجب خوردگی نمی‌شود، ولی در غلظت‌های بالاتر ممکن است موجب خوردگی شود. در زیر جدولی از تاثیر ازن با دو غلظت متفاوت بر میزان خوردگی را مشاهده می‌کنید که در غلظت کمتر( پیشنهادی)، خوردگی را ( نسبت به هوا) کاهش داده است.

میزان ازن موردنیاز به چند عامل بستگي دارد:

۱_  كيفيت آب

 ۲_ دما

 ۳_ ميزان چرخش آب

مزایای استفاده از ازن در برج خنک کننده:

_ اکسید کردن آهن و منگنز موجود درآب و رسوب سازی این مواد

_ کاهش استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تصفیه آب

_ کاهش هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات

_ ازن pH آب را تغییر نمی­دهد ( برعکس مواد شیمیایی)

_ تاثیر  پایدار گندزدایی ازن

_ حذف کامل باکتری ها، رسوب ها

_ کاهش مصرف انرژی

_ رفع انسداد لوله­ ها

_ افزایش تعداد سیرکولاسیون

_ کاهش مقدار رسوب بیولوژیکی

_ حذف کامل باکتریها در هوای مجاور

_ کاهش میزان آب مورد نیاز

_ جلوگیری از رشد جلبک

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره در زمینه خرید دستگاه ازن ژنراتور، قیمت دستگاه ازن ژنراتور مورد استفاده در برج خنک کننده با کارشناسان شرکت نیکان صنعت سهیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا