رفتن به محتوای اصلی
کاربرد ازن در صنایع شیلات

کاربرد ازن در صنایع شیلات

استفاده از ازن در صنعت شیلات با هدف ارتقاء سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، موثر بوده و نتایج مثبت آن در پژوهش‌های به عمل آمده به اثبات رسیده است. این ماده میکرب‌ها را از طریق اکسایش و نابودی دیواره‌ی سلولی آن ها نابود می‌کند. نابودی میکروارگانیسم های بیماری‌زا نظیر اسپور باکتری‌ها ، کیست‌ها و ویروس‌ها بدون نیاز به زمان طولانی از امتیازهای ازن است.

کاربرد ازن در صنایع شیلات

تصفیه آب استخرهای پرورش و تکثیر ماهی

از ازن در صنایع شیلات برای ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می شود. و این عمل به صورت پیوسته با وجود آبزیان داخل استخر و بدن تخلیه آبزیان انجام می شود. در صورتی که از ماده های ضدعفونی کننده مثل آهك زنده، فرمالین یا سود سوزآور برای ضدعفونی کردن باید آبزیان داخل استخر تخلیه شود. و این خود صرف هزینه و وقت زیادی را می گیرد ولی ازن یک ماده ضد عفونی کننده ای قوی می باشد که هم بدون تخلیه آبزیان و هم به طور مرتب میزان آلودگی در آب کاهش می دهد.

جلوگیری وحذف بیماری‌های آبزیان

ازن ماده ای است که باعث گندزدایی و اکسایش آلاینده‌های موجود در آب می‌شود و به همین دلیل از ازن در صنایع شیلات برای نابودی انواع آلودگی های میکروبی از جمله باكتریها، ویروسها و حتی قارچها، انگلها و تخم انگلها و پروتوزوآ  استفاده می شود. استفاده از ازن اهمیت زیادی در پرورش ماهی دارد. که موجب افزایش رشد ماهی و کاهش استفاده از داروها و آنتی‌بیوتیک ها در آبزی‌پروری می‌شود. برای افزایش میزان تولید و کاهش مرگ و میر باید آب ورودی تمیز و عاری از میکروارگانیسم ها و دیگر آلودگی‌ها باشد. به طور کلی استفاده از ازن موجب بهبود کیفیت آب ، کارایی بهتر فیلترها، کاهش بیماری آبششی ماهی ، کاهش مرگ و میر و کم کردن نیازهای شیمیایی برای کنترل BOD در سامانه‌ی مدار بسته‌ی پرورش قزل‌آلا شده است.

تصفیه‌ی فاضلاب شیلات

فاضلاب واحدهای صنایع شیلاتی به خصوص واحدهایی که در ‏فرآورش محصول از مقادیر زیادی آب استفاده می‌شود مانند کارخانه‌های تولید سوریمی، کنسرو ماهی که دارای مقدار زیادی خون ، چربی ، پروتیین و غیره است. BOD و COD فاضلاب این کارخانه‌ها بسیار بالا است و برای کاهش آن ها اقدام‌های مناسبی را باید انجام داد. ازن قادر است همرا با دیگر روش های فیزیکی و شیمیایی ، فاضلاب واحدهای صنایع شیلاتی را به راحتی تصفیه کند.

کاربرد ازن در صنایع شیلات

استفاده از ازن برای ماندگاری بیشتر ماهی

یکی از مشگلاتی که در صنایع شیلات وجود دارد در هنگام عرضه ماهی به مصرف کنندگان، فساد پذیری سریع این پروتئین ارزشمند می باشد.استفاده از یخی که از آب ازن زده شده تولید شده است ضمن کاهش بار میکروبی باعث طولانی‌تر شدن زمان نگهداری آبزی می‌شود. ازن در صنایع شیلات تحولی چشمگیر در افزایش زمان ماندگاری و دوام محصولات دریایی ایجاد کرد. همچنین شستشوی آبزیان با ازن کلیه باکتریها ، لجن ها و موجودات ذره بینی که به فلس و پوسته چسبناک آنها می چسبد را از نابود می کند. مطالعه‌ی انجام شده در این خصوص حاکی از آن است که استفاده از یخ حاوی ازن در کاهش شمار کلی میکروب ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

گندزدایی سطوح و تجهیزات فرآورش

بررسی ها نشان داده است که اوزون ۵۲ درصد قوی‌تر از کلر در نابودی میکروارگانیسم ها است و سرعت نابودی آن بیش از ۳ مرتبه است. استفاده از اوزون سطح ایمنی محصول را در برابر باکتری‌های بیماری‌زا نظیر E.coli افزایش می‌دهد .هنگام استفاده از اوزون در نظافت و گندزدایی واحدهای فرآوری آبزیان اقدام‌های زیر را باید انجام داد:
۱. تمیز کردن سطوح و تجهیزات از باقی مانده‌ی ماهی / میگو ؛
۲. پاشش آب حاوی اوزون به سطوح و تجهیزات بدون استفاده از دیگر مواد شیمیایی / گندزدا .

مزایای استفاده از ازن در صنایع شیلات

۱_ ازن باعث بهبود کیفیت آب می شود

۲_ ازن باعث افزایش مقدار رشد آبزیان می شود

۳_ ازن باعث کاهش بیماری‌ها و حذف مواد شیمیایی و داروها می شود

۴_ ازن به انعقاد اجرام کلوییدی ۱-۳۰ میکرون و جداسازی آن ها در بیوفیلترها

۵_ ازن به انعقاد و ته‌نشینی یا فیلتراسیون کمک می کند

۶_ استفاده بهینه از آب استخر در صورت سیرکولاسیون آب توسط ازن

۷_ نابود کردن آمونیاک و نیتریت مازاد توسط ازن

۸_  ازن به آسانی و در محل مورد نیاز میتوان تولید کرد

۹_ تولید اکسیزن توسط ازن و عدم تولید مواد زائد

۱۰_ عدم تولید سم در اثر واکنش ازن با مواد

۱۱_ سرعت عمل بیشتری در مقایسه با سایر مواد گندزدا

۱۲_تاثیر ازن بر طیف گسترده‌یی از میکروارگانیسم ها

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره در زمینه خرید دستگاه ازن ژنراتور، قیمت دستگاه ازن ژنراتور مورد استفاده در صنایع شیلات، با کارشناسان شرکت نیکان صنعت سهیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا