رفتن به محتوای اصلی
کاربرد ازن در تصفیه آب و فاضلاب های شهری و صنعتی

کاربرد ازن در تصفیه آب و فاضلاب های شهری و صنعتی

گندزدایی یا ضد عفونی نمودن آب آشامیدنی، یکی از اساسی ترین اهداف تصفیه آب می باشد. که تاکنون برای گندزدایی و تصفیه آب روش های بسیار زیادی ارائه شده است که مهم ترین آنها کلرزنی ، ازن زنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم، ید و نیز اشعه UV می‌باشد. عمومی‌ترین روش گندزدایی در جهان کلرزنی است که با توجه به این که در اثر گندزدایی با کلر، ترکیبات آلی کلردار تشکیل شده که عوارض نامطلوبی را برای مصرف کنندگان ایجاد می‌کند، استفاده از گندزدایی جدید روز به روز ابعاد وسیع تری پیدا می‌کند.

مزایای استفاده از گاز ازن در تصفیه آب

_ تحقیقات نشان می‌دهد که ازن می‌تواند آفت کش‌های مالاتیون و پاراتیون را که ترکیبات سرطان زا و خطرناک هستند به فسفریک اسید بی خطر تبدیل نماید.

_ قابليت اكسيداسيون ازن بالاتر ازهمه گندزداهای رایج مانند كلر و مشتقات آن، پركلرين، آب ژاول و غیره می‌باشد. تحقيقات نشان می‌دهد كه گندزدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باكتري‌ها وتجزيه ديواره سلولي باكتري‌ه می‌باشدکه به فرایند زوال سلولي (cell lysing) معروف است.

_ ازن قادر است تركيبات فنوليك وديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. بو و طعم در منابع آبي بطور طبيعي از آلودگي‌هاي مواد آلي انساني بوجود مي‌آيد.

_ ازن با توجه به خاصيت اكسيدكنندگي قوي قادر به از بين بردن انواع جلبك‌ها مي‌باشد. . ازن همچنين متابوليك‌هاي محصولات جانبي توليد شده توسط جلبك را اكسيد و حذف كرده و در نتيجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.

_ محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم وغيرها لوژن دار، آلدهيد ها، كتون ها و الكل می‌باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي می‌باشند ومعمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند.

کاربرد ازن در تصفیه آب و فاضلاب های شهری و صنعتی

مواردی کاربردی ازن در تصفیه آب و فاضلاب

۱_ گندزدایی پساب تصفیه شده.

۲_ استفاده از ازن در تانک هوادهی برای تبدیل COD به BOD و تجزیه پذیری بیولوژیکی بیشتر فاضلاب، ضمن ته نشینی بهتر در حوضچه های ته نشینی ثانویه.

۳_ از بین بردن باکتری های رشته ای (فیلامنت ها) که باعث به هم خوردن ته نشینی و Bulking می شود.

۴_ از بین بردن ناکاردیا که باعث کف ناکاردیا می شود.

۵_ افزایش ظرفیت تصفیه خانه ها با افزایش راندمان تصفیه بیولوژیکی.

۶_ کاهش تولید لجن به نصف و کمتر.

قابلیت حذف کلیه میکروارگانیسم ها بدون مقاومت پذیری نسبت به ازن.

تصفیه آب برجهای خنک کننده (بدون نیاز به ضد رسوب و ضد خوردگی با کاهش زیر آب).

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره در زمینه خرید دستگاه ازن ژنراتور، قیمت دستگاه ازن ژنراتور مورد استفاده در تصفیه آب و فاضلاب های شهری و صنعتی با کارشناسان شرکت نیکان صنعت سهیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا