رفتن به محتوای اصلی
کاربرد ازن در تصفیه آب استخرها

کاربرد ازن در تصفیه آب استخرها

امروز قصد داریم شما را با کاربرد ازن در تصفیه آب استخر ها و مزایای بزرگ استفاده از ازن به جای کلر شما را آشنا نماییم، با نیکان صنعت همراه باشید.

امروزه به علت وجود مضرات کلر از ازن در کشور های پیشرفته برای استریل و تصفیه آب استخرهای خصوصی، عمومی ، پارک های آبی و استخرهای هتل ها و آب ‌نماها استفاده می شود که به علت مزایای فراوان و توانایی بسیار بالای گاز اازن، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است. در کشور عزیزمان در گذشته و حتی در بعضی از مراکز تفریحی فعلی از کلر به عنوان  ضد عفونی آب استفاده می شود، که کلر سبب خطرات بسیاری برای سلامت انسان می شود، وقت آن رسیده است که برای سلامتی عزیزانمان دست در دست هم دهیم..

ازن در حال حاضر قوی ترین اکسید کننده تجاری در دنیا شناخته می شود که توانایی از بین بردن تمام میکرو ارگانیسم ها از جمله باکتری ها، ویروس ها، اسپورها و تخم انگل ها را دارا می باشد. همچنین به علت اکسید کنندگی بالا گاز ازن مانع از رشد جلبک ها در آب استخر ها می گردد؛ که این امر موجب شفاف شدن آب استخر می گردد.

دلیل استفاده از ازن به جای کلر؟

۱_ ازن سه هزار بار از کلر در استریل کردن و از بین بردن میکروب ها و ویروس ها و دیگر پارازیت ها در آب استخر موثرتر می باشد.

۲_ ازن باعث از بین رفتن ميکروب‌ها و ويروس‌ها موجود در آب استخر از جمله وبا، هپاتيت و … می شود، درصورتی که کلر این توانایی را دارا نمی باشد.

۳_ کلر با بعضی از املاح آب تشکيل نمک می دهد که اين نمک بر روی سطوحی مثل کاشی و سراميک موجب رسوب گذاری می شود، در صورتی که ازن نه تنها تشکيل نمک نمی دهد بلکه به شفاف سازی آب کمک می‌کند.

۴_ ازن برخلاف کلر، ترکیبات فرعی مضر و سرطان‌ زا مانند تری هالومتانها Thms در آب تولید نمی نماید.

۵_ ازن کمتر از کلر باعث خوردگی ديواره استخر، لوله‌ها و … شده و ماندگاري آب استخر را نيز افزايش داده و باعث از بين رفتن بو، رنگ و طعم موجود در آب استخر می ‌شود.

۶_ ثابت شده است که تغيير شکل ناخن، قرمزی چشم‌ها و خارش پوست و همچنين ابتلای غير معمول غريق نجات‌ها و شناگران حرفه‌ای به آسم، ناشي از بخارات سمي حاصل از کلر در محوطه استخرها بوده است که اين موارد در هنگام استفاده از سيستم ازن بوجود نمی ‌آيد.

۷_ ازن باعث حذف کليه مواد آلی در آب می‌شود که با توجه به حذف آنها حتی در صورت اضافه کردن کلر باقيمانده به هيچ عنوان ترکيبات کلر آميدی بوجود نخواهد آمد.

کاربرد ازن در تصفیه آب استخرها | شرکت دانش نیکان صنعت سهیل

مزایای استفاده از گاز ازن در استخرهای شنا

۱_ استفاده ازن در آب استخر باعث ازبین رفتن باکتری، قارچ ها، ویروس ها در آب می شود. همچنین سبب غیر فعال سازی اسپور و تک یاخته ها در آب می شود. 

۲_ ازن باعث از بین رفتن بوی بد آب استخر می شود.

۳_ استفاده از ازن در آب استخر باعث ایجاد شفافیت آب می شود.

۴_ ازن هیچ گونه حساسیت و سوزش برای چشم و پوست شناگر ایجاد نمی کند.

۵_ باکتريها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمی شوند.

۶_ ازن بر روی میزان PH آب هیچ گونه تأثیری ندارد.

۷_ ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسيم و تشکيل رسوب در سطح استخر نمی گردد.

۸_ ازن بر خلاف ضدعفونی کننده های معمولی مثل کلر و فرمالین هیچ گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد، چرا که این مولکول پایدار نیست و پس از مدت کوتاهی شکسته شده و تبدیل به مولکول پایدار اکسیژن می شود.

 

آیا ازن را می‌توان جایگزین کلر کرد؟

صاحبان بسیاری از استخرها به منظور حذف مشکلات مربوط به کلر و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود به فکر استفاده از ازن به‌عنوان راه‌کاری نوین در حل معضلات قدیمی استخرهای کشور افتاده‌اند. تمامی منابع معتبر از جمله آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) به صراحت تأکید می‌نمایند که ازن می تواند جلوی بسیاری از بیماری پوستی ناشی از کلر و آلودگی را رفع نماید.

 

کاربرد ازن در تصفیه آب استخرها | شرکت دانش نیکان صنعت سهیل

حذف کامل کلر و بهترین روش توصیه شده توسط WHO با:

– عدم ایجاد سوزش چشم، خشکی پوست، کمرنگ شدن مو و حساسیت های تنفسی

– کاهش قابل ملاحظه مصرف آب به دلیل عدم نیاز به تعویض آب استخر

– جلوگیری از خوردگی تأسیسات و رسوب کربنات کلسیم بر روی کاشی ها

– از بین بردن بو و طعم آب و هوای سالن

– از بین بردن تمامی میکروارگانیسم ها حتی هپاتیت، وبا و …

– هزینه نگهداری پائین و افزایش شفافیت و زلالی آب

دستگاه ازن ژنراتور


شما با خرید دستگاه ازن ژنراتور، می توانید، محیط استخر خود را از تمامی میکروب ها، باکتری، قارچ ها و ویروس ها در امان نگه دارید و در نهایت محیطی سالم برای شناگران رقم بزنید. همچنین می توانید با خرید دستگاه ازن ساز جلوی خیلی از هزینه های اضافی رو بگیرید و هربار که لازم بود به آسانی استخر خود را ضد عفونی نمایید.

چه نکاتی را باید هنگام انتخاب دستگاه ازن در نظر گرفت؟


در انتخاب دستگاه ازن مناسب برای استخر ها باید نکاتی را رعایت کرد، که ما قصد معرفی آن ها را به شما داریم

۱) روش تولید ازن:

عمدتاً ازن را می‌توان بر مبنای دو روش تولید نمود: لامپ UV و قوس الکتریکی

برای استخرهای شنای عمومی استفاده از روش اول یعنی لامپ UV به دلیل محدودیت در مقدار و غلظت ازن تولیدشده و همچنین راندمان پائین (مصرف برق بالا) توصیه نمی شود. توصیه ما با به شما استفاده از روش دوم می باشد که، مورد تایید استاندارد های جهانی نیز می باشد و برای تولید ازن نیازمند مصرف بالای برق نمی باشد؛ در این روش شما هیچ محدودیتی برای تولید ازن ندارید.

۲) غلظت ازن تولیدی:

نکته بعدی که در انتخاب دستگاه تاثیر گزار می باشد، توانایی دستگاه در غلظت ازن تولیدی می باشد. در صورتی‌که غلظت ازن تولیدی از مقدار مشخصی پائین‌تر باشد نه تنها باعث افزایش کیفیت آب نمی‌گردد بلکه به‌دلیل خوگرفتن میکروارگانیسم‌ها با ازن می‌تواند حتی باعث رشد باکتری‌ها در استخر نیز بشود.

۳) ظرفیت تولید ازن:

نکته بعدی قصد داریم آن را برای شما بیان نماییم، بحث ظرفیت تولید ازن می باشد، بهتر است قبل از خرید دستگاه شما به درستی ازن مورد نیاز خود را بدست آورید، زیرا عدم توجه به این موضوع سبب می شود مشکلات استخر کاهش پیدا ننماید و باعث تشدید آن شود.

شما در بدست آوردن ازن مورد نیاز خود باید پارامتر های مختلفی را در نظر بگیرید از جمله، حجم استخر، دبی گردشی، سیستم هیدرولیک استخر، بار آلودگی استخر، آنالیز آب استخر، نوع و ظرفیت دستگاه‌های موجود در مدار تصفیه و این موارد را در اندازه گیری های خود در نظر بگیرید.

۴) برق مصرفی:

بعضی از دستگاه‌های ازن با تکنولوژی‌های قدیمی مصرف برق بالائی دارند که باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی می‌گردند. در هنگام انتخاب ازن ژنراتور بایستی به این موضوع توجه شود.

۵) جنس دستگاه مولد ازن:

با توجه به پتانسیل بالای گاز ازن برای ایجاد خوردگی، محفظه مولد ازن بایستی استنلس استیل ۳۱۶ به بالا باشد. این محفظه باید توانائی تحمل ۱۰ بار فشار را داشته باشد. بسیاری از افراد سودجو برای کسب سود بیشتر و پایین تر در آمدن قیمت دستگاه از محفظه های پلاستیکی یا کربن استیل استفاده می‌کنند که دارای طول عمر کوتاه بوده و با ایجاد مشکلات در حین کار همراه است.

راه های ارتباطی جهت سفارش 

جهت مشاوره در زمینه خرید دستگاه ازن ژنراتور و قیمت دستگاه ازن ژنراتور در زمینه تصفیه آب استخر ها با استفاده از ازن با کارشناسان شرکت نیکان صنعت سهیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۰۹۳۴۲۴۴

۰۲۱-۲۸۴۲۴۰۱۶ 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا