رفتن به محتوای اصلی
کاربرد گاز ازن در مرغداری

کاربرد گاز ازن در مرغداری

یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده گاز ازن می باشد. گاز ازن کاربرد های بسیار زیادی در، درمان هوا در صنعت طیور، از ذخیره و انکوباسیون تخم مرغ، پرورش پرندگان سالم و همچنین برای پردازش، ذخیره سازی و حمل و نقل موثر مرغ و محصولات گوشتی استفاده می شود. از گاز ازون برای شستشو و استریل کردن گوشت و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد.
مهمترین مزیت استفاده ازن این است که آن را سریعتر و واکنش نشان می دهد و درصد بیشتری از میکروارگانیسم ها را از سایر ضدعفونی کننده های معمولی مانند کلر و فرمالدئید از بین می برد.

کاربردهاي ازن در مرغداری عبارتند از :

کاربرد ازن در ضد عفوني آب

ميکروارگانيسم هاي بيماري زا در بیشتر منابع آبی وجود دارد. این امر سبب کاهش راندمان تبدیل غذا به گوشت می شود. استفاده از ازن برای ضد عفوني کردن آب و از بين بردن کليه ميکرو ارگانيسم‌ها از جمله (اسپور، قارچ، کپک و مخمر)  که در جهت آشامیدن آب طیور مورد استفاده قرار می گیرد. این امر سبب افزایش طیور و کاهش بیماری هایی که باعث مرگ و میر مرغ ها می شود را کاهش می دهد. 

کاربرد اُزن در بوزدايي

گاز ازن در مرغداری برای استریل کردن محيط و هوای سالن مرغداری و حذف بوي نامطبوع و مضر مورد استفاده قرار میگیرد. این امر سبب می شود کارگران در محیط کار و طیور در شرایط بهتری برخوردار شوند. که در نتیجه باعث افزایش رشد طیور و افزایش روند کاری می شود. گاز ازون که در جهت بوزدایی استفاده می شود باعث می شود که دماي سالن در مدت زمان بيشتري يکنواخت باقي می‌ماند و هزينه سوخت جهت جبران دماي اتلاف شده و گرمایش محیط مرغداری تا ۳۰ درصد کاهش می‌يابد. و باعث صرفه جویی در هزینه تهویه هوا و فن های خنک کننده می شود. 

کاربرد اُزن در ضد عفوني خوراک دام

از گاز ازن در مرغداری برای ضدعفونی کردن ویروس‌ها ،سموم قارچی و افلاتوكسین موجود در خوراک طیور مورد استفاده قرار میگیرد و در نتيجه ميزان تغذيه طيور بيشتر و محصول ايمن تري توليد مي شود.

کاربرد گاز ازن در مرغداری

کاربرد ازن در کاهش بیماری‌های طیور

استفاده از ازن در مرغداری براي از بين بردن پاتوژن ها در صنايع طيور از جمله : فرآيندهاي تخم گذاري، جوجه كشي، پرورش اقلام گوشتي و تخم گذار و كشتارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان می‌دهند كه ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و… محیط را از بین می‌برد. این امر سبب کاهش مرگ و میر طیور شده است .حتي استفاده از آن در چندين سال پي در پي سبب حذف مرگ و میر شده است.

ضد عفوني کنندگي اُزن بسيار موثر و کاملاً طبيعي است به گونه اي که  بعد از ضد عفوني، ازن تبديل به اکسيژن معمولي مي شود و به همين علت مي توان به صورت شبانه روزي از آن استفاده نمود و به همين خاطر آنرا ضد عفوني كننده ۲۴ ساعته  مي نامند. استفاده از اُزن سبب توليد طيور سالم تر ، چاق تر و کاهش مرگ و مير در آنها مي گردد.

کاربرد اُزن در ضدعفوني تخم مرغ

این سیستم قابل استفاده در بخش طيور مربوط به اتاق گاز و انبار نگهداري تخم مرغ‌ها می‌باشد. در اين فرايند کشورهاي صنعتي درصدد برآمده اند که از ماده بي خطرتري نسبت به فرمالدئيد استفاده کنند که علاوه بر استريل کامل سطح تخم مرغ‌ها باعث جلوگيري از انتشار آلودگي به مابقي تخم مرغ‌ها و همچنين حذف بو شود. لذا استفاده از ازن را در بسیاری از موارد جایگزین مواد سابق کرده اند. مزیت دیگر ازن این است که اثر کمتري نسبت به فرمالدئيد بر روي نطفه (در تخم مرغ‌هاي نطفه دار)‌ می‌گذارد.

مزاياي استفاده از ازن درمرغداری ها:

۱- افزايش تعداد و اندازه طيور
۲- کاهش بيماري و مرگ و مير
۳- افزايش راندمان تبديل غذا به گوشت
۴- افزايش ايمني در محصولات توليدي نظير تخم مرغ
۵-  کاهش هزينه هاي گرمايش
۶-  تخريب سريع همه ميکروارگانيسم هاي بيماري زا
۷- کاهش بوهاي نامطلوب و نياز به تهويه هوا
۸- استفاده در محل ، بدون نياز به هيچگونه مواد مصرفي
۹- کاربري آسان
۱۰- نگهداري ارزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا
×بستن جستجو
جستجو